راهنمای نهایی برای تبدیل شدن کوچ خلاقیت

  • 1 ماه پیش
  • کوچینگ حرفه ای
  • 1 دیدگاه
  • 54
راهنمای نهایی برای تبدیل شدن کوچ خلاقیت

راهنمای نهایی برای تبدیل شدن کوچ خلاقیت

آیا عاشق هنر هستید و از کمک به دیگران لذت می‌برید؟ در اعماق قلب خود، آیا آرزوی تبدیل شدن به یک کوچ خلاقیت حرفه‌ای را دارید؟ مدام با خود فکر می‌کنید که آیا این انتخاب درستی است؟ اگر شکست بخورید چه میشود؟ آیا پول کافی در این زمینه وجود دارد؟

کوچ خلاقیت کیست؟

 کوچ خلاقیت کسی است که به شما کمک می‌کند تا با تلاش‌ها و علایق خلاقانه خود ارتباط برقرار کنید. یک کوچ خلاقیت ابزارها، تکنیک‌ها و پشتیبانی را برای دستیابی به جاه طلبی‌های خلاقانه شما فراهم می‌کند. یک کوچ به شما کمک می‌کند تا از سرگرمی یا پتانسیل خلاقانه کشف نشده خود استفاده کنید و بر موانع خلاقیت مختلف غلبه کنید.

تعریف خلاقیت

خلاقیت معمولاً به عنوان ایجاد چیزی جدید و همچنین ارزشمند تعریف می‌شود. برخی آن را دروازه‌ای که رؤیا را به واقعیت تبدیل می‌کند، می‌نامند.

این تلفیقی از تخیل با عقل، ترکیبی از هنر و علم است. این هدیه ای از طبیعت است که به خود داده‌اید.

فقط به اطراف نگاه کنید، آیا همه چیز نتیجه خلاقیت نیست. هر چه هست و هر چه خواهد بود، همه و همه خلاقیت محض است. تصور کنید چگونه یک صدا تبدیل به الفبا شد و چگونه الفباها به شعر تبدیل شدند. ایجاد تابستان‌ها در زمستان؛ نفس کشیدن مثل ماهی؛ پرواز مثل پرندگان؛ رسیدن به ستاره ها. چه کسی می‌گوید جادو وجود ندارد، وجود دارد و اسمش خلاقیت است. بیش از حد توضیحات انتزاعی شد؟ بیایید در مورد حقایق صحبت کنیم!

علم و خلاقیت

 باور رایجی وجود دارد که نیمکره چپ مغز برای عملکردهای منطقی است، در حالی که نیمکره راست کمک کننده و مسئول خلاقیت است.علم ثابت کرده است که این حقیقت ندارد. خلاقیت به ناحیه خاصی از مغز اختصاص ندارد. حدود 40 منطقه از مغز وجود دارد که در عملکردهای خلاقانه خود شرکت می‌کنند.

خلاقیت به همکاری نزدیک دو شبکه مغز بستگی دارد. شبکه حالت پیش‌فرض: که افکار خود به خودی ایجاد می‌کند. شبکه کنترل اجرایی: که سایر عملکردهای شناختی حیاتی را کنترل می‌کند.

اجازه دهید به آن از نظر بیولوژیکی نگاه کنیم. یک انتقال دهنده عصبی به نام سروتونین وجود دارد که مسئول ایجاد ارتباطات عصبی است. مقدار سروتونین در مغز بر سطح خلاقیت افراد تأثیر می گذارد. آیا خلاقیت ارثی است؟ پاسخ بله است، اما تأثیر عمده ای ندارد. بر اساس یک مطالعه تحقیقاتی، ژن ها تنها 30 درصد از توانایی خلاقانه را تحت تأثیر قرار می‌دهند. بقیه 70 درصد به نوع پرورش آن بستگی دارد. عوامل مختلفی بر خلاقیت شما تاثیر می‌گذارند که شامل تجربیات، ویژگی‌ها، تربیت و غیره می‌شوند.

همه ما به طور پیش فرض خلاق هستیم. طبیعی است که خلاق و هنرمند باشیم. برخی می‌توانند در نوشتن، برخی دیگر در نقاشی و برخی در آشپزی خوب باشند. خلاقیت فقط یک هنر نیست، بلکه یک سبک زندگی است.

چه چیزی مانع خلاقیت ما می‌شود؟

خلاقیت بیشتر توسط چگونگی تربیت ما و همچنین تجربیات ما از زندگی شکل می‌گیرد. محیط اطراف ما نیز تأثیر زیادی بر نحوه بیان آزادانه ما دارد. اما در اصل، مسائل روانی وجود دارد که ما را از بهره برداری از پتانسیل خلاقانه کامل خود باز می‌دارد.

اجازه دهید در مورد این موارد به تفصیل بحث کنیم:

عدم اعتماد به نفس:

این رایج ترین دلیلی است که برخی از ما احساس می‌کنیم خلاق نیستیم. ما غرایز هنری خود را نادیده می‌گیریم و لذت خلاق بودن را از دست می‌دهیم.

بسیاری از ما استعدادهای خودمان را با تردیدی که در وجودمان است، هدر می‌دهیم. اعتبار سنجی افراد بسیاری هستند که اعمالشان مشروط به کسب تأیید دیگران است. در مبارزه برای به دست آوردن پذیرش، آنها قادر به رشد دادن خود واقعی‌شان نیستند. برای هنرمند مهم است که با ماهیت واقعی خود در ارتباط باشد. به هر حال، خلاقیت به معنای نشان دادن توانایی‌های خود اصلی شماست.

کمال گرایی:

اغلب ما برای کامل شدن با خودمان می‌جنگیم. "به اندازه کافی خوب نبودن" باوری است که اغلب ما را فلج می‌کند.خلاقیت قطعاً به معنای ارضای نفس شما نیست. اگر به خاطر عشق به آن خلق نمی‌کنید، پس چرا اصلاً خلق کنید.

ترس از تغییر:

بسیاری از ما حاضر به پذیرش تغییر نیستیم. ما حاضر نیستیم منطقه راحتی خود را رها کنیم، بنابراین، در نهایت هیچ چیز جدیدی را امتحان نمی‌کنیم.کسی که سفت و سخت است نمی‌تواند خلاق باشد. خلاقیت شامل ریسک کردن و شکستن الگوهای قدیمی است. به این ترتیب طراوت را به زندگی شما می‌آورد.

سبک زندگی:

سبک زندگی امروزی ما را بسیار درگیر و خسته می‌کند. بسیاری از ما تحمل این فشارها را دشوار می‌دانیم. خلاقیت بازتابی از درون شماست. شما نمی‌توانید تحت استرس و اضطراب احساس الهام یا خلاقیت کنید.

وقتی که با خود در صلح باشید، خلاقیت بدون هیچ زحمتی جریان می‌یابد.

مشکلات واقعی:

ممکن است با طلاق یا از دست دادن یکی از عزیزانتان روبرو شوید. آشفتگی عاطفی می تواند توانایی های خلاقانه شما را تضعیف کند. راه حل این است که ابتدا مسائل زندگی واقعی را حل کنید و سپس بر خلاق بودن تمرکز کنید.

حالا بیایید به تجارت برگردیم؛ کوچ خلاقیت چه کاری انجام می‌دهد؟

 ارزیابی:

 یک کوچ در همان ابتدا باید یک تحلیل دقیق از مشتری انجام دهد. یک کوچ باید جاه‌طلبی‌های خلاقانه مشتری، چالش‌های پیش روی و ویژگی‌های شخصیتی اصلی او را درک کند. این امر هم مراجع و هم کوچ را در یک صفحه قرار می‌دهد. این ارزیابی همچنین به کوچ کمک می‌کند تا رویکرد خود را برای مطابقت با انتظارات مراجع اصلاح کند.

تعیین هدف:

مشتری یا در حال تمام کردن یک کتاب یا ساختن یک آهنگ است. یک مراجع معمولاً با انتظارات خاصی در ذهن می‌آید. یک کوچ کمک می‌کند تا مشخص شود برای دستیابی به آن هدف‌های خلاق چه کاری باید انجام شود. یک کوچ وظایف یا چالش‌های خاصی را به مراجع می‌دهد و آنها را قادر می‌سازد به اهداف خلاقانه خود دست یابند. هر کار یک ضرب الأجل برای اطمینان از پیشرفت ثابت دارد.

نکات و ترفندها:

یک کوچ با ابزارها و تکنیک‌ها به مراجع کمک می‌کند تا بر موانع مختلف خلاقیت غلبه کند. (تأخیر / اصالت / عمق) یک کوچ به مراجع می‌آموزد که عادات خاصی بسازد که باعث تقویت قوای خلاقیت او شود. یک کوچ همچنین به مراجع کمک می‌کند تا فضایی را ایجاد کند که او را قادر می سازد خلاق‌تر باشد.

شناسایی نقاط کور:

وظیفه مهم بعدی یک کوچ، شناسایی باورهای محدودکننده مشتری است. بسیاری از اوقات، مراجعان از موانع ذهنی که می‌تواند مانع اظهار خلاقیت آنها شود، آگاه نیستند.

به اندازه کافی خوب نبودن، نداشتن اعتماد به نفس یا خودپذیری باورهایی هستند که معمولاً در زیر سطح وجود دارند. یک کوچ باید این باورهای ناسالم را شناسایی کند و به مراجع کمک کند تا بر آنها غلبه کند.

نظارت:

این یک رویکرد گام به گام است و یک کوچ باید با مراجع همراه شود. یک نظارت منظم برای یک نتیجه مؤثر ضروری است. یک کوچ برای مواجهه با یک چالش جدید باید دست در دست مراجع حرکت کند. کوچ باید به آنها کمک کند تا در هنگام مواجه شدن با موانع خلاقیت مختلف حرکت کنند. چگونه خلاقیت خود را تقویت کنیم؟ شما می‌توانید مغز خود را طوری آموزش دهید که خلاق‌تر باشد.

ترکیب و تطابق:

شما می‌توانید ارتباطات جدید را فقط از طریق آنچه قبلاً می‌دانید ایجاد کنید. بنابراین، مطلوب است که دانش‌های متنوعی فراتر از رشته تخصصی خود کسب کنید. این نه تنها برای بهبود خلاقیت مفید است، بلکه چشم انداز جدید را نیز گسترش می‌دهد.

به حرکت خود ادامه دهید:

به معنای واقعی کلمه! پیاده‌روی کنید، رانندگی کنید، سفر کنید. منحرف کردن توجه موجب بروز ایده‌های جدید مطلوب است. آیا می‌دانستید موتزارت در پشت کالسکه آهنگش را ساخت؟ یک مطالعه استنفورد همچنین ثابت می‌کند که پیاده‌روی می‌تواند تفکر خلاق شما را بهبود بخشد!

استراحت کنید:

برای شما مهم است که هر چند وقت یکبار خودتان را از برق بکشید. چرت بزنید یا چای استراحت کنید تا خودتان را آرام کنید. گاهی اوقات انجام ندادن هیچ کاری بهترین ورزش برای خلاقیت ذهن است. وقتی سعی می‌کنید به زور باعث ایجاد شوید، بیشتر مانع آن می‌شوید.

خلاقیت به سبک آزاد:

شما باید به مغز خود بیاموزید که چگونه ارتباطات جدید ایجاد کند. یک دفترچه یادداشت بردارید و شروع به نوشتن افکار تصادفی خود کنید. همچنین می‌توانید طراحی یا نقاشی را امتحان کنید. این کار ذهن شما را گرم می‌کند و باعث می‌شود که خلاقیت در ذهن شما جاری شود.

ایجاد تغییر:

ایجاد تغییر در محیط اطراف، روال و عادات شما می‌تواند تفکر خلاق شما را بهبود بخشد. می‌توانید فضای کار را تغییر دهید، به موسیقی جدید گوش دهید یا حتی دستور پخت جدیدی را امتحان کنید. همه این‌ها، ایده‌های جدید را در جریان نگه می‌دارد و به ذهن شما کمک می‌کند خلاق بماند.

یک کار خلاقانه انجام دهید:

می‌توانید آلات موسیقی را بردارید و ساز بنوازید. کیک بپزید یا یک بازی فکری (شطرنج یا سودوکو) انجام دهید. این به ذهن کمک می‌کند تا آرام شود و تمرکز شما را بازگرداند. البته، توانایی‌های خلاقانه شما را تقویت می‌کند.

کمک بگیرید:

در مواقعی می‌توانید با کمک گرفتن از متخصصان به پتانسیل پنهان خود دسترسی پیدا کنید. تعدادی روش درمانی وجود دارد که می‌تواند بر موانع خلاقانه غلبه کند. یوگا، مدیتیشن، تمرکز حواس و هنر درمانی چند روش مؤثر هستند که می‌توانند خلاقیت شما را تقویت کنند.

مزایای داشتن کوچ خلاقیت

مسئولیت اساسی یک کوچ خلاقیت این است که اطمینان حاصل کند که مشتری به اهداف خلاقانه تعیین شده خود دست می‌یابد. این تعیین کننده موفقیت یا شکست یک کوچینگ است. جدای از این، کوچینگ خلاقیت از راه‌های زیادی برای مشتری سود می‌آورد. این موارد در زیر آورده شده است:

خود واقعی:

یک مربی خلاقیت شما را به شخص دیگری تبدیل نمی‌کند. در عوض، به شما کمک می‌کند با ماهیت واقعی خود ارتباط برقرارکنید. به شما کمک می‌کند تا بیان خلاقانه معتبر خود را شناسایی کنید. این به شما و کارتان اصالتی می‌بخشد که همیشه آرزویش را دارید. به طور خلاصه، این شما را همان چیزی می‌کند که قرار است باشید.

نسخه بهتری از شما:

یک مربی خلاقیت برای حذف الگوهای رفتاری ناسالم شما و تقویت الگوهای مثبت تلاش می‌کند. یک مربی به شما کمک می‌کند تا بر موانع غلبه کنید، تغییرات را بپذیرید و دیدگاه‌های تازه‌ای را ایجاد کنید. این نه تنها خلاقیت شما را بهبود می‌بخشد، بلکه به مشتری کمک می‌کند تا به طور کلی تکامل یابد. کوچ خلاقیت باعث می‌شود مشتری احساس رضایت و رفاه کلی را تجربه کند.

بهبود کیفیت زندگی:

خلاقیت فقط در نوشتن کتاب، نقاشی یا آواز خواندن به کار نمی رود. در همه چیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. از یک تصمیم گیری ساده گرفته تا حل مسائل پیچیده. از پیشرفت در حرفه تا مدیریت روابط خانوادگی. کوچینگ خلاقیت تقریباً در تمام زمینه‌های زندگی شما سودمند است. نه فقط آن چیزی که انتظار داشتید.

تغییرات بلند مدت:

مزایای کوچینگ خلاقیت کوتاه مدت نیستند. اکثر تغییرات و پیشرفت‌هایی که در طول کوچینگ ایجاد می‌کنید نسبتاً طولانی‌مدت هستند. شما در مورد ابزار و استراتژی‌هایی یاد می‌گیرید تا از موانع خلاقیت خود بدون از دست دادن انگیزه عبور کنید. با گذشت زمان شما به طور مستقل قادر خواهید بود که خودتان مانند یک کوچ با چالش‌های جدید مقابله کنید.

دسترسی به گنجینه‌های پنهان:

یک کوچ خلاقیت به شما کمک می‌کند استعدادهای کشف نشده خود را شناسایی کنید یا استعدادهای قدیمی خود را دوباره کشف کنید. از طریق ارزیابی دقیق، یک کوچ به مشتریان کمک می‌کند تا نقاط قوت و ضعف خلاقانه خود را بشناسند. سپس یک کوچ شما را راهنمایی می‌کند تا به پتانسیل خلاقیت کامل خود دست پیدا کنید. کوچ که شما را فراتر از محدودیت‌هایتان سوق می‌دهد و بهترین نوع از شما را می‌سازد.

جلسه کوچینگ خلاقیت چگونه است؟

کوچ‌های خلاق معمولاً یک جلسه ساعتی انجام می‌دهند. یک کوچ معمولاً جلسات حضوری برگزار می‌کند. این جلسات تأثیر بیشتری دارند و هزینه کمی بالاتر دارند. امروزه مشتریان همچنین اسکایپ یا جلسات تلفنی کوچینگ را ترجیح می‌دهند. این جلسات هم برای مشتری و هم برای مربیان مناسب است. گاهی اوقات کوچ‌ها ممکن است جلسات گروهی را برگزار کنند. اینها برای مشتریان کاملاً مقرون به صرفه هستند و از طریق یادگیری متقابل به آنها کمک می‌کند.

یک جلسه کوچینگ خلاقیت چقدر طول میکشد؟

اکثر کوچ ها قراردادهای 2-3 ماهه دارند. حداقل 6-7 جلسه طول می‌کشد تا نتایج مثمر ثمر از کوچینگ حاصل شود. مشتری می‌تواند به صورت ماهانه برای 2 جلسه یک ساعته در ماه هزینه پرداخت کند. مشتریان می‌توانند قرارداد خود را در هر زمانی که بخواهند تمدید کنند. در بین جلسه، کوچ یک پشتیبانی مبتنی بر ایمیل ارائه می‌دهد.

راه اندازی تمرین کوچینگ خلاقیت

 اکنون اجازه دهید در مورد موارد ضروری برای ایجاد یک تمرین موفق کوچینگ صحبت کنیم. اینها به شما این امکان را می‌دهد که در عین حال مشتریان خود را خوشحال کنید و کسب و کار خود را هم رونق ببخشید.

آموزش:

آیا شما واجد شرایط کوچ شدن هستید؟

این اولین سؤالی است که یک مشتری برای انتخاب یک کوچ از او می‌پرسد. انجام یک دوره گواهی شده نه تنها به شما اعتبار می‌دهد، بلکه تجهیزات لازم را برای کمک به مشتریان شما فراهم می‌کند. آموزش بهترین سرمایه گذاری است که شما می‌توانید به عنوان کوچ خلاقیت انجام دهید.

تخصص:

از آنجایی که اکثر مشتریان از یک حرفه هنری هستند، کوچ‌هایی با پیشینه مشابه را ترجیح می‌دهند. شما باید تجربه مرتبط با افراد خلاق یا زمینه خلاق داشته باشید. به عنوان نویسنده، بازیگر یا موسیقیدان کار کنید، انتخاب با شماست. برای اینکه یک کوچ خلاقیت موفق باشید، باید جایگاه خود را مشخص کنید.

مهار‌تهای اضافی:

برای اینکه بهترین کوچ باشید باید بهترین خدمات را ارائه دهید. یادگیری یک مهارت اضافی یا یک درمان می‌تواند برای شما (و مشتریانتان) بسیار مفید باشد. شما می‌توانید هیپنوتیزم، CBT یا هنر درمانی را در کنار آن یاد بگیرید. این امر ارزش بازار شما را بهبود می‌بخشد و شما را به مشتریان پرسود و با ارزش می‌رساند.

حضور آنلاین داشته باشید:

این تنها راه است! شما نمی‌توانید علیه بازاریابی آنلاین جبهه بگیرید. بازار شما در سراسر جهان است و پول از طریق اینترنت به دست می‌آید. یک وب سایت کاربر پسند داشته باشید و خدمات خود را از طریق رسانه‌های اجتماعی تبلیغ کنید. اگر نمی‌توانید این کار را مدیریت کنید، پس شخصی را برای انجام آن استخدام کنید.

چگونه به یک کوچ خلاقیت تبدیل شوید؟

مانند اکثر برنامه‌های کوچینگ، کوچینگ خلاقیت دارای گواهینامه استاندارد نیست. از آنجایی که این یک صنعت جدید است، هر مؤسسه یک دوره صدور گواهینامه خود را طراحی ارائه کرده است.

آیا می‌توان بدون گواهینامه کوچ شد؟

بله، اما انجام یک برنامه آموزشی قطعاً ارزش زیادی به حرفه شما می‌افزاید. تعدادی مؤسسه وجود دارند که دوره‌های آموزشی کوچینگ خلاقیت را ارائه می‌دهند. هر دوره دانش دقیق و مهارت‌های مورد نیاز را برای تبدیل شدن به یک کوچ خلاق و مؤثر را ارائه می‌دهد. از شما انتظار می‌رود که موضوعات زیر را یاد بگیرید:

  • ارزیابی نیاز مشتری
  • ابزارهایی برای شروع تغییرات شناختی
  • راه هایی برای غلبه بر موانع خلاقانه مختلف
  • ایجاد ارتباط بین کوچ با مشتری.

نظرات کاربران

ارسال نظر
شما هم دیدگاه، تجربه یا سوالتان را بنویسید