تأثیر NLP (برنامه‌نویسی عصبی زبانی) بر فرآیند کوچینگ

  • 2 ماه پیش
  • مقاله‌های کوچ‌ها
  • 2 دیدگاه
  • 73
تأثیر NLP (برنامه‌نویسی عصبی زبانی) بر فرآیند کوچینگ

NLP ابزار قدرتمندی است که در صورت استفاده از آن در فرآیند مربیگری (کوچینگ) می‌تواند به ایجاد یک ارتباط قدرتمند به مربیان و مراجعین کمک کند.
 قبل از اینکه به این موضوع بپردازم که چگونه می‌توانید از NLP در مربیگری استفاده کنید، درک روشنی از این عمل و معنی آن بسیار مهم است.
NLP مخفف Neuro Linguistic Programming است که ترجمه آن برنامه‌نویسی عصبی زبانی می‌شود.
•    NEURO= مغز یا اعصاب
•    Linguistic=ارتباط یا گفتار
•    Programming= آموزش مغز برای سازمان‌دهی اطلاعات به‌گونه‌ای که نتایج ایجاد می‌کند.

 

NLP یک مفهوم ناآشنا نیست ...
 ما در تمام طول عمر زندگی خودمان با آن ارتباط می‌گیریم و از آن استفاده می‌کنیم.
به‌عنوان‌مثال؛ ممکن است تلفن خود را برنامه‌ریزی کنید تا قرار ملاقات را به شما یادآوری کند. این تلفن یا "مغز" برنامه شما، به شما سیگنال می‌دهد یا با شما صحبت کند، بنابراین نتیجه مطلوب را دریافت می‌کنید.
 درواقع تلفن شما، به شما یادآوری می‌کند که در چه زمانی و با چه کسی قرار ملاقات دارید.
حتی اگر روند کار با تلفن شما بسیار ساده باشد، وقتی روش‌های مختلفی را که ساختار داخلی تلفن برای برقراری ارتباط با سایر قطعات نیاز دارد را مشاهده کنید، متوجه می‌شوید که درواقع بسیار پیچیده است.
NLP تقریباً به همین روش است. ابزارهای مورد استفاده و استراتژی‌های اجراشده‌ای که بسیار ساده به نظر می‌رسد، اما تأثیر آن‌ها در مسیرهای عصبی در مغز به‌عنوان سازمان‌دهی مجدد نحوه مشاهده دنیای شما، باورنکردنی است.
درواقع باید گفت که ...
 NLP مجموعه‌ای از اصول، مهارت‌ها،‌ تمرینات و تکنیک‌هایی است که می‌توان با استفاده از آن‌ها،‌ افکار،‌ رفتار،‌ عادت‌ها،‌ هیجانات و باورهای انسان‌ها را مورد تحلیل قرار داد و تغییرات دلخواه را در آن‌ها به وجود آورد. علم NLP بر این باور است که برنامه‌ریزی‌های شکل‌گرفته در ذهن،‌ الگوهای رفتاری ما را تعیین می‌کنند.
حتی اگر NLP تنها قدمتی 30 ساله داشته باشد، باید گفت این ابزاری است که همراه با مربیگری منجر به نتایج قدرتمند می‌شود.

 

استفاده از ابزار NLP (ان ال پی) در کوچینگ
استفاده از NLP در فرآیند کوچینگ (مربیگری) به‌عنوان روشی برای رشد و توسعه، نه‌تنها بسیار مهم است، بلکه این دو استراتژی به‌طور مؤثر یکدیگر را تکمیل می‌کنند.
 NLP به‌طور خاص طراحی و نشان داده شده است که تا به مراجع کمک کند که با رفتارها، اعتقادات، الگوها و افکار اساسی ارتباط برقرار کند و ازآنجاکه مراجع از این الگوهای ناخودآگاه آگاه نیست، آن‌ها نمی‌دانند و نمی‌توانند که آن‌ها را تغییر دهند مگر اینکه برای انجام این کار هدایت شوند و به‌صورت تعمدی تغییراتی ایجاد نمایند.
در مربیگری سنتی، ایده‌ها و الگوهای سطحی ممکن است از طریق مکالمه و آگاهی تغییر کنند، اما تغییرات ممکن است تأثیر ماندگار نداشته باشد زیرا یک دوره عادات و عقاید قدیمی وجود دارد که فرد هنوز دنبال می‌کند.
 و باید گفت که ....
هنگامی‌که مربی‌ها (کوچ‌ها) ابزار NLP برای کمک به مراجعین (کوچی‌ها) را ندارند، اغلب قادر به ایجاد یک شخصیت پایدار طولانی‌مدت نیستند.
 درست است که برخی از افراد ممکن است راه‌هایی را برای مختل کردن این الگوهای منفی و ساخت یک شخصیت پایدار در مراجعین بدون ابزار NLP کشف کنند، اما باید گفت که بیشتر آن مراجعین به پشتیبانی اضافی احتیاج دارند.
مهارت‌های مربیگری NLP در صورت استفاده مناسب می‌تواند نتایج سریع و پایداری ایجاد کند.

 همچنین NLP به‌طور خاص و ویژه برای رفع الگوهای رفتاری منفی که بر شخصیت و نحوه زندگی ما تأثیر می‌گذارد، استفاده می‌شود، ازجمله:
•    اضطراب
•    غرق شدن
•    بی‌احتیاطی
•    اولویت‌های متناقض
•    بی‌انگیزگی
•    ترس
•    سوختن و ...

همه افراد در بعضی از نقاط زندگی تحت تأثیر این مسائل قرار می‌گیرند و برخی ممکن است متوجه شوند که دائماً در یک یا چند مورد از این الگوهای رفتاری منفی گیر کرده‌اند.
برای حمایت از مراجعینی که از الگوهای رفتاری منفی رها می‌شوند، مربیانی که در استفاده از NLP آموزش دیده‌اند، می‌توانند به مراجعین در برنامه‌ریزی مجدد مسیرهای مغز یا اعصاب خود کمک کنند. همان‌گونه که بیشتر افراد برای یادگیری نحوه برنامه‌ریزی تلفن جدید یا iPad خود وقت می‌گیرند.

 

به‌عنوان یک مربی (کوچ) ...
 شما با مراجع خود همکاری خواهید کرد و آن‌ها به شما این امکان را می‌دهند تا در زندگی شخصی و حرفه‌ای آن‌ها وارد شوید، همراهی و کمک کنید و می‌خواهند توسط توصیه‌ها و بازخوردهای شما به مقاصد نهایی و مثبت برسند.
مهارت‌های مربیگری NLP به شما این امکان را می‌دهد که به آن‌ها نشان دهید، این تغییرات فقط برطرف‌کننده موقتی نیستند بلکه نتایج پایدار طولانی‌مدت را ایجاد می‌کنند.
باید بدانید که ....

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌هایی که به‌عنوان مربی با آن روبرو خواهید شد، مراجعینی هستند که احساس می‌کنند در مقاطعی از زندگی یا در موارد رفتاری خاص و منفی گیر افتاده‌اند. آن‌ها می‌دانند که در مورد زندگی خود یا مناطقی که در حرفه خود گیر کرده‌اند چه چیزی را دوست ندارند، اما مشخص نیست که چگونه می‌توانند چیزها را تغییر دهند یا خودشان تغییراتی را ایجاد کنند.
 آن‌ها از خود فقط می‌پرسند چرا این رفتار منفی وجود دارد؟؟؟
پاسخ ساده این است که افراد در طول زندگی خود، این عادت‌ها را تشکیل می‌دهند. آن‌ها یاد می‌گیرند که چگونه در یک موقعیت واکنش نشان دهند و تمایل دارند که به آن عمل بچسبند و آن رفتارهای ناپسند مانند یک الگوی رفتاری در وجود آن‌ها نهادینه شود.

به‌عنوان‌مثال، شخصی که در دوران کودکی مورد آزار و اذیت عاطفی و سو استفاده قرار گرفته است ممکن است اکنون از رویارویی با دیگران خودداری کند. اگرچه ممکن است آن‌ها دیگر در وضعیت سوءاستفاده قرار نگیرند، اما در اعماق آن‌ها هنوز هم ممکن است از این مشکل بترسند، بنابراین ایده‌ها و استدلال‌های خود را برای خودشان حفظ می‌کنند.
آن‌ها آینده و زندگی خود را بر اساس یک مشکل رفتاری یا یک اتفاق در گذشته فدا می‌کنند و ذهن و افکارشان به آن اتفاق می‌چسبد و خودشان به‌تنهایی توانایی عبور از آن را ندارند.
ازآنجاکه این مورد چیزی نیست که دیگر به آن‌ها صدمه‌ای بزند، ولی برای تغییر مسیر قدیمی خود که منجر به تصمیم ناخودآگاه برای عمل به روشی مطیع می‌شود، به پشتیبانی نیاز دارند.

حال شما این فرصت را دارید که ...
با ابزار NLP و مربیگری (کوچینگ)، به مردم کمک کنید تا نه‌تنها عادت‌ها و ساختارهای قدیمی را تغییر دهند بلکه از آن‌ها نیز در زندگی کامل و در روزمره خود استفاده کنند.
ما می‌خواهیم به مراجعین خود تا آنجا که ممکن است ابزارهای زیادی را برای برنامه‌ریزی مجدد باورهای محدودکننده قدیمی که دارند، ارائه دهیم تا بتوانند به زندگی معتبرتری بپردازند.

نویسنده: جناب آقای عادل زادابراهیم از دانش پذیران دوره چهارم تربیت کوچ حرفه‌ای کسب و کار ویدان

 

نظرات کاربران

ارسال نظر
شما هم دیدگاه، تجربه یا سوالتان را بنویسید