هفت نکته برای استخدام مربی مناسب

  • 2 ماه پیش
  • کوچینگ حرفه ای
  • 1 دیدگاه
  • 51
هفت نکته برای استخدام مربی مناسب

هفت نکته برای استخدام مربی مناسب (به همراه چند علامت هشداردهنده)


تقریباً زمان «سال نو یا تبدیل‌شدن به یک من جدید» فرارسیده است. این‌طور به نظر می‌رسد که این روزها همه مربی هستند، مربیان شغلی، مربیان زندگی، مربیان کلی‌نگر، مربیان عادت و مربیان اجرایی. برای هر چیزی که ممکن است بدان نیاز داشته باشید، یک مربی وجود دارد.
اما چگونه فرد مناسب را استخدام کنیم؟ چگونه انتخاب کنیم؟ این چند نکته برای کمک به یافتن یک مورد مناسب در دنیای مربیان است.


1.    ارجاعات
2.    مراجع و ارجاعات شخصی قابل‌اعتمادترین روش برای یافتن یک مربی معتبر و قابل‌اعتماد هستند. ارجاعات نشان‌دهنده وکالت است. زمانی که شخصی یک همکار را معرفی می‌کند، شهرت حرفه‌ای خود را برای عملکرد ثابت یا تجربیات مثبت او، به خطر می‌اندازد. قبل از استخدام از مراجع کمک بگیرید. 
3.    اعتبار‌نامه‌ها
افرادی که تخصص خود را تبلیغ می‌کنند باید برای پشتیبانی از توصیه‌هایشان اعتبارنامه‌های معتبری داشته باشند. یک نوع اعتبارنامه‌ اولیه  وجود دارد که از کار مربیگری پشتیبانی می‌کند. این برای شروع عالی است. علاوه بر این، مربیان در زمینه‌های تخصصی خود مانند مدارک تحصیلی، گواهینامه‌ها و تأییدیه‌ها نیاز به اعتبار دارند. اینها نشان‌دهنده توسعه حرفه‌ای و استاندارد بودن او هستند. به‌عنوان یک مربی، به دنبال مدارک و اعتبارات آموزش مداومی باشید که نشان‌دهنده آن است که شما اخیراً در این زمینه به‌خصوص تحصیلاتی داشته‌اید، نه فقط مدرکی که در سال 1990 کسب کردید.
4.    ارزیابی‌ها
مربیانی که فرایند کاری خود را بر اساس ارزیابی‌های معتبری مانند روش Birkman، DISC، Strength Finders، Myers-Briggs و غیره استوار می‌کنند، کار را از عینیت شروع می‌کنند. این روش‌های ارزیابی‌ها مدت‌هاست که وجود دارند. حاصل بسیاری از آن‌ها می‌تواند منجر به خودآگاهی دقیق ما شود. وقتی مربیان از ارزیابی استفاده می‌کنند، شما یا تجربیات شما را با فیلترهای خودشان تفسیر نمی‌کنند. جست‌وجو کنید تا متوجه شوید مربی مورد نظرتان چه مدت از  این ابزارها استفاده کرده است یا گواهینامه او چقدر پیشرفته است. مربیانی با سال‌ها تجربه، تفاوت‌های ظریف ارزیابی را می‌دانند و توضیحات قوی‌تری ارائه می‌دهند.
5.    تجربه
  اگر به دنبال یک مربی اجرایی هستید، ممکن است استخدام فردی باتجربه اجرایی مفید باشد. همین امر در مورد مربیان کلی‌نگر نیز صادق است. اگر آنها به فلسفه‌ای که تدریس می‌کنند عمل کنند، احتمالاً توصیه‌های معتبری ارائه خواهند داد. مربیان شغلی به تجربه در منابع انسانی، جابه‌جایی شغلی، توسعه استعداد یا زمینه‌های مرتبط نیاز دارند. توصیه‌های آن‌ها از تخصص، دانش و مهارت‌هایی است که در طول زمان به دست می‌آیند، نه از ایده‌هایشان.
6.    بسته‌ها
بسته‌های کوچینگ مطمئن‌ترین راه‌حل‌ها هستند. پکیج‌ها به شما انگیزه می‌دهند تا فرایند رسیدن به اهداف خود را تکمیل کنید. آنها به‌جای ایجاد وابستگی بی‌پایان، دارای مرزهای داخلی هستند. وابستگی برعکس چیزی است که بیشتر مردم دوست‌دارند. اگر یک مربی سعی کند یک معامله بلندمدت و وابسته به هم ایجاد کند، این روشی برای یک رابطه بالقوه سمی است.
بسته‌ها همچنین چارچوبی را برای همکاری با یکدیگر فراهم می‌کنند. آنها انتظارات و قیمت‌گذاری را تعیین می‌کنند و مبنایی برای یک توافق‌نامه رسمی مکتوب، فراهم می‌کنند.
7.    طول عمر 
 چه مدت مربی بوده‌اند؟ این جنبه دیگری از تجربه است و طول عمر مربیگری را نشان می‌دهد که آنها نه‌تنها قادر به مشاوره هستند، بلکه می‌توانند یک کسب‌وکار را با موفقیت اداره کنند. این نشانه دیگری از ثبات، قابل‌اعتماد بودن و استواری است.
8.    رازداری
 درخواست کمک یک تلاش بسیار آسیب‌پذیر است. وقتی اطلاعات شخصی خودمان را فاش می‌کنیم، باید از مربیان حداکثر رازداری را انتظار داشته باشیم.


علائم هشدار 
من من من! بیوگرافی مربی را بخوانید. بشمارید چند بار می‌گویند من، من، من و من. اگر بیشتر از 10 بار است، فرار کنید. این نشان‌دهنده تمرکز بر روی خودشان است. برخی از افراد برای رفع کمبودهای خود وارد حرفه مربیگری می‌شوند و از مشتریان به‌عنوان قربانی آزمایشی خود استفاده می‌کنند. این مسئله می‌تواند یک تجربه دردناک و گمراه‌کننده باشد؛ بنابراین، در اعلامیه‌های بازاریابی آنها، به دنبال نشانه‌هایی از خودمحوری باشید.


رویکرد همیشه غایب: رابطه مربیگری برای مشتری است. اگر این رابطه دیگر برای مشتری مفید نیست، باید یک مکانیسم یا فرایند ارزیابی یا بررسی وجود داشته باشد تا کار را متوقف کند. ادامه یک رابطه تجاری غیرمفید برای هر دو طرف سمی و غیرمولد است. اگر یک مربی بازخورد نپرسد و اثربخشی خود را ارزیابی نکند، احتمالاً نشانه این است که باید رابطه را پایان دهید.


دمدمی‌مزاج: با مربی خود صحبت کنید. به‌صرف قهوه با آنها ملاقات کنید. اگر آن را لغو کنند یا تغییر دهند، و از شما توقع داشته باشند که با آن کنار بیایند، این‌ها نشانه‌هایی از نحوه رفتار آن‌ها در زمان مربیگری شماست. با این تفاوت که شما اکنون برای آن  بهایی پرداخت می‌کنید.
توافقات شفاهی: مراقب مربیانی که از عقد قرارداد کتبی خودداری می‌کنند، باشید. این شیوه تجاری غیر مستحکم در بهترین حالت باعث ایجاد ارتباطات نادرست و در بدترین حالت سبب مشکلات قانونی قابل‌پیگیری و اقدام می‌شود.


تغییر قوانین: وقتی که یک توافق‌نامه کتبی وجود دارد، همه چیز باید به‌آرامی پیش برود. از شخصی که به طور مکرر طرح را تغییر می‌دهد، یک‌سری خدمات را حذف می‌کند یا پس از امضای توافق، قیمت‌ها را افزایش می‌دهد، دوری کنید. فوراً کار را متوقف و درخواست بازپرداخت هزینه کنید. با افرادی که سعی می‌کنند از آسیب‌پذیری شما سوءاستفاده کنند، کار ‌نکنید.
منبع

نظرات کاربران

ارسال نظر
شما هم دیدگاه، تجربه یا سوالتان را بنویسید